Monday, September 26, 2016

GM Mirosław Grabarczyk wins Jan Gietka Memorial. 2016-09-24 Rudnik nad Sanem (Poland)

Rudnik n/Sanem - Pałac Tarnowskich, by Przemysław Czopor, CC BY 3.0

Temp: P'15, 9 round.
Arbiter: Marian Bysiewicz

Final standing:
PTitNameELORankClubSco.MBch.Bch.
1GMGrabarczyk, MirosławR 23952600ŻTMS Baszta Żnin8.034.5045.00
2IMGolubka, PetroR 24412400MKS Sandecja Nowy Sącz7.540.0053.50
3mLewtak, DamianR 23362400LKSZ GCKiP Czarna6.537.0048.00
4CMLewicki, MirosławR 22072200LKSZ GCKiP Czarna6.036.5047.00
5k+Molenda, MarcinR 20602300UKS Pionier Jastrzębie Zdrój5.539.0050.00
6WGMBabiy, OlgaR 23292400Ternopil5.537.5050.00
7GMMalaniuk, Vladimir PR 25242600AKSz Hetman-Politechnika Koszalin5.535.5047.00
8kLewtak, DominikR 20622200LKSZ GCKiP Czarna5.534.5045.50
9I++Miś, MieszkoR 18022100LKSZ GCKiP Czarna5.533.5042.00
10I++Choina, MichałR 18642100Ostrowiec Świętokrzyski5.533.0043.50
11I+Łopuszański, KamilR 18882100S-KKS Przemyśl5.532.5044.00
12I++Szpar, MiłoszR 18382100LKSZ GCKiP Czarna5.030.0039.50
13FMPolok, KacperR 22262300KSz Silesia Racibórz4.536.0047.50
14kProbola, RyszardR 21952200LUKS Tomasovia Tomaszów Lubelski4.533.0044.00
15I+Janzer, HubertR 18592100S-KKS Przemyśl4.532.5042.00
16IChoina, AdamR 18482000Hetman Ostrowiec Św.4.529.5038.00
17ILach, TomaszR 18802000TSz / KSz BYSTROVIA Bystrowice4.529.5036.50
18II+Lach, MateuszR 18721900TSz / KSz BYSTROVIA Bystrowice4.524.0030.50
19IBil, PiotrR 17522000LKS Ujkowice4.025.5033.50
20I+Płaneta, WojciechR 16432100UKS Hetman Koronny Trzebinia3.529.0037.50
21I+Trybowska, AnnaR 16291900UKS Orlik Rudnik n/Sanem3.529.0035.50
22IKois, PrzemysławR 17472000KKSz Urania Krosno3.528.5035.00
23ILach, IreneuszR 18452000TSz / KSz BYSTROVIA Bystrowice3.527.0036.00
24IJaworski, AlbinR 16442000BCK Biłgoraj3.526.0032.50
25ISkoczylas, AndrzejR 19962000Rudnik nad Sanem3.524.5033.50
26IMazurkiewicz, AndrzejR 16322000UKS SP1 Leżajsk3.524.5031.50
27IPiekarski, ŁukaszR 18642000LKS Mechanizator Ustrzyki Dolne3.523.0032.00
28I++Kuciel, WładysławR 19972100MKS Sandecja Nowy Sącz3.029.5038.50
29I+Krynicki, HenrykR 15282100LKS Mechanizator Ustrzyki Dolne1.524.5033.00
30mMarszałek, MaciejR 23062400MKS Sandecja Nowy Sącz0.021.0027.00


IM Dominik Orzech win VIII Stanislaw Sobolewski Memorial. Strzelin (Poland) 2016-09-24

The historic post office Strzelin, by Jacek Halicki - CC BY 3.0

Temp: P'15, 7 round swiss.
Arbiter: Robert Korpalski

Final standing:
PTitNameELORankClubSco.MBch.Bch.
1IMORZECH, DominikR 23782450RPW Okucia Budowlane Łódź6.024.0033.00
2IMSABUK, PiotrR 23912450WKS KOPERNIK6.023.5033.50
3kKUMALA, AleksanderR 21592200MKSz GRYF Dębica5.024.0033.00
4mŚWICARZ, MaciejR 21932400KSz Polonia Wrocław5.022.5031.50
5FMCUKROWSKI, FilipR 22132300WKS KOPERNIK5.021.5030.50
6mCAGARA, PaulinaR 19892200KSz Polonia Wrocław5.021.5030.50
7I+SOWA, WiktoriaR 13391900UKS RODŁO OPOLE5.021.5029.00
8kŁUKASIEWICZ, KrzysztofR 20122200UKS SP3 w Bogatyni5.021.0029.00
9mŁUKASIEWICZ, AnnaR 19662200Legnica5.018.0023.50
10IMARKO, PiotrR 18292000KSz Polonia Wrocław4.520.5028.00
11I++SOMYK, MarcinR 19712100WKS KOPERNIK4.519.5028.50
12FMGROSSMANN, RyszardR 19882300WIEŻA PĘGÓW4.516.5024.00
13IFLORCZAK, Aleksandra14091800Wrocław4.021.0029.00
14IMISZKIEŁO, BartoszR 17532000WKS KOPERNIK4.020.5028.50
15I+KARLESZKO, KarolinaR 15601900UKS RODŁO OPOLE4.020.0026.50
16IRADZICKI, WiesławR 17652000
4.019.5028.50
17IIKARLESZKO, PiotrR 16111800OKSz Społem Opole4.019.0025.50
18
KOSTYSZAK, Lech01000Strzelin4.018.0026.00
19IPAWICKA, MagdalenaR 13121800KSz Polonia Wrocław4.015.5022.00
20IINOWORYTA, Marek01800Katowice4.015.0020.50
21IDYTMAN, RadosławR 15852000KSz Polonia Wrocław3.521.5029.50
22IIDACIUK, Stanisław14101800Legnica3.520.0025.50
23
KRYCZKOWSKI, Damian01000Ziębice3.516.0022.00
24IIDAWGIEL, BartoszR 11401800KSz Polonia Wrocław3.019.0025.50
25IIGOSPODARCZYK, WojciechR 15651800Legnica3.018.5025.00
26IIIPAWICKI, FilipR 13011600KSz Polonia Wrocław3.017.5025.50
27IIPEREK, OskarR 10501800KSz GAMBIT MDK Świdnica3.017.0023.50
28
NOWAK, Amelia01000Strzelin3.016.5023.00
29VWIÓRKOWSKI, Mikołaj01200Strzelin3.016.0021.00
30VCHARĘZA, Zuzanna01100Strzelin3.014.5020.00
31IVWITKOWSKI, Aleksander01400Strzelin3.013.5019.00
32
SKŁYM, Piotr01000
3.013.5018.00
33
MALINOWSKI, Stanisław01000Strzelin3.011.5016.00
34VMARAS, Jakub01200Strzelin2.015.5021.50
35IIIPAWICKA, Aleksandra01400KSz Polonia Wrocław2.015.0021.50
36
SACHAJDAK, Pawel01000Strzelin2.013.5018.00
37VSTATKIEWICZ, Mateusz01200Strzelin2.013.0018.00
38VMIKOŁAJCZYK, Martyna01100Strzelin2.012.5017.50
39
WIÓRKOWSKI, Błażej01000Strzelin2.012.0016.50
40
CHARĘZA, Amelia01000Strzelin1.014.5020.50
41
MARAS, Tymon01000Strzelin1.013.5020.00

Wednesday, September 14, 2016

China wins Chess Olympiad Baku 2016 - Women

Official page



China (CHN, Captain: Yu Shaoteng)
Bo.Tit
NameRtg1234567891011Pts.Gamesrtg+/-
1GMHou Yifan2658

101
½1½1½5,58-8,8
2GMJu Wenjun258311½1½0½11017,511-8,9
3GMZhao Xue2522110

½
½
½
3,56-11,8
4WGMTan Zhongyi247511½½1½11½119,01112,1
5IMGuo Qi241711
1½1½
½
05,580,6